971(70) Susanne Jansson “Aukojimo pelkė”

Susanne Jansson “Aukojimo pelkė”

Mano įvertinimas: 1/3 (1 – ne kažką, 2 – gera, tikrai nesigailiu, kad skaičiau, 3 – super, prikaustė, paliko įspūdį, rekomenduoju abejojantiems).

Mano komentarai: Beskaitant atsiliepimus viename knygyne, apima keistas jausmas. Sako labai stipri knyga, sako, kad ji kelia siaubą, nesaugumo jausmą. Nežinau nežinau, gal nesu jautri. Siaubo aš ten neradau, labiau juokingus bandymus pritempti mistinę atmosferą. Siužetas toks banalus, kad jį jau skaičiau prieš kokias kelias knygas ir aptarinėjau praeitą mėnesį: į vaikystės vietą grįžta žmogus, kuris iš ten išvažiavo po tam tikrų baisių įvykių. Ir tada apylinkėse pradeda dėtis įvairūs dalykai, kurie po truputį nupiešia bendrą praeities vaizdą ir atskleidžia paslaptis.

Žmogus, tai jauna mergina, geologė tyrinėjanti pelkes. Vaikystės vieta – mistiniai pelkynai, kuriuose kartais dingsta žmonės. Baisūs įvykiai – merginos vaikystėje tėvas nušovė mamą ir nusišovė pats. Grįžusi tyrinėti pelkės ji vėl susiduria su dingusių žmonių istorijomis, dažnai grįžtama į vaikystę, bandoma mistifikuoti pelkę ir galiausiai paaiškėja daugybė įdomių paslapčių. Bet šiaip knygos nevertinu gerai. Turėjo puikų potencialą sukelti tą baugią nuotaiką, įpūsti baimės, bet nelabai pavyko. Tačiau, kaip jau sakiau, gali būti, kad pati esu visiškai nejautri.

Oficialiai: Šiaurės Švedijoje plyti daug pelkynų, kur dar akmens amžiuje dievams buvo aukojami žmonės. Biologė Natali, atvykusi į mažą kaimelį šalia pelkės, imasi ją tyrinėti. Tačiau greitai paaiškėja, kad šis kaimelis kažkada buvo jos vaikystės namai – vieta, kurioje nutiko daug siaubingų dalykų. Natali bijo pelkynų, bet kartu jaučia jiems protu nesuvokiamą trauką.

Vieną gūsingą rudens naktį prie pat pelkės Natali randa sąmonės netekusį vyrą pilnomis kišenėmis aukso – būtent taip senovėje, anot legendų, dievams ir buvo aukojami žmonės. O netoli kūno – ką tik iškastą kapą. Ar pelkė šaukiasi naujų aukų, kaip puse lūpų kalba prietaringi kaimo žmonės? O gal vis dėlto tai žmogiškojo blogio padariniai?

Aukojimo pelkė – tamsus, paslapties ir įtampos kupinas pasakojimas apie gamtos jėgas, formuojančias mus supančią tikrovę, apie istorijas, kurias pasakojame, kad geriau suprastume aplinkinį pasaulį ir save, ir apie tai, kokių baisių pasekmių galime patirti, tas istorijas interpretavę klaidingai.

Gairės sau: KPS: 288 Ke 2018 10 18

Pastaba: Jei tingite komentuoti čia, galite tai daryti Facebook

Mano parduodamos knygos

Dar viena vieta, kur rašau apie knygas: www.venividi.lt/straipsniai/category/knygos/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *