398(71) Kathryn Stockett "Pagalba"

Kathryn Stockett “Pagalba”
Mano įvertinimas: 2/3 (1 – nors ir skaitomas, ale vistiek šūdas, 2 – gera, tikrai nesigailiu, kad skaičiau, 3 – super, prikaustė, paliko įspūdį, rekomenduoju abejojantiems).
Mano nuomonė: Ėmiausi šios knygos žinodama gana nedaug. Mačiau labai atstumiančius filmo paveikslėlius ir porą prieštaringų atsiliepimų. Vienas jų sakė, kad tai geriausia perskaityta knyga, o kitas, kad tai metų nuograuža ir nuobodybė. Na o aš sakau, kad buvo įdomu.
Knygos veiksmas sukasi 1962 metais pietinėje JAV valstijoje. Ten gyvena tokios namų šeimininkėlės, kurios dar turi ir juodaodes tarnaites. Tad žinoma, kad klesti ir rasizmas. Knygą pasakojama trijų veikėjų akimis – vienos aukštuomenės merginos – baltosios. Ji sumanė parašyti knygą paremtą tarnaičių interviu apie jų gyvenimus. Kitos dvi pasakotojos – spalvotosios.
Na ir viskas. Visa kita – detalės. O jos čia labai svarbios. Kas iš to, kad mes sau tyliai žinome, kad štai JAV yra viena iš netolerantiškiausių šalių, nors pasaulinėje politikoje vaidina kitaip. Mes nežinome smulkmenų. Nežinome, kaip sunkiai kovojo paprasti žmonės už savo teises. Demonstracijos? Politika? Susidorojimai po bandymų sėdėti autobuso priekyje? Tai faktai. O vat smulkmenos dar skaudesnės. Kaip sunku gyventi tokį gyvenimą, kai negali savo poniai paduoti puodelio, kad ji neprisiliestų prie tavęs, turi eiti į atskirą tualetą. Tave suluošins jei tu netyčia užeisi į baltųjų tualetą. Negali net biblioteka ta pačia naudotis. Apie tave garsiai ir nuolatos kalba, kad esu kvailas, nesusivaldantis, tiesiog nežmogus. Turi auginti baltųjų vaikus, o po to jie užauga iki “spalvas skiriančio amžiaus” ir jau lieki tik nigerė, o ne žmogus į kurį kreipėsi, kaip į mamą.
Knyga apie laikotarpį kai viskas po truputį pradėjo keistis. Gana vertingas šaltinis vaizduotei.
Oficialiai: Dvidešimt dvejų metų Skyter dūsta konservatyvioje 1962-ųjų Misisipės valstijos aplinkoje ir turi ambicijų tapti rašytoja. Jos sumanymas parašyti knygą apie gimtojo Džeksono tarnaičių ir jų šeimininkių santykius nedera su miesto aukštuomenės, kuriai priklauso ir pati Skyter, “padorumo” suvokimu. Negana to, jos būsimos knygos veikėjos – realios moterys iš ją supančios aplinkos.
Pasirodžiusi knyga su nesunkiai atpažįstamų tarnaičių išpažintimis prilygtų bombos sprogimui, kuris sukrėstų pasenusius, vergovės laikus primenančius žmonių santykius. O ką jau kalbėti apie knygos autorei ir jos veikėjoms gresiantį pavojų.
Tai jaudinantis romanas apie meilę ir žmogiškumą, kartu persmelktas kandžios ironijos, sveiko humoro ir vilties. „Pagalba“ – amžinas ir universalus pasakojimas apie tas ribas, kurių mes turime paisyti, ir tas, kurias privalome peržengti. 
Puslapių skaičius: 432
Knyga pasiskolinta.
Perskaityta 2012 05 14

4 thoughts on “398(71) Kathryn Stockett "Pagalba"

  1. Pradėjau skaityti, bet nepabaigiau. Kelis sakinius paskaičių anglų kalba ir supratau, kad kaltas buvo vertimas, o ne pati knyga. Tai bandysiu gauti knygą anglų kalba ir pabaigti skaityti 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *