Delfis rašo, kad

brangstantys degalai lietuvių iš automobilių neiškrapšto. O man nesuvokiama kodėl. Nu kodėl? Suprantu tuos, kurie gyvena blogo susisiekimo vietose ir į darbą reikia važiuoti su trimis persėdimais baisiai nepatogiu grafiku. O kaip su visais kitais?
Aš vairuotojo pažymėjimą turėjau, turėjau ir automobilį. Tik jų abiejų nenaudojau :). Nes tiesiog niekada nemačiau poreikio, o tada ir pamiršau, kaip vairuoti, o tada ir visai nebereikėjo.
Kaip žmogus darantis savarankiškus sprendimus aš renkuosi tokią gyvenimo vietą, kuri būtų patogi. Mūsų šeima turi automobilį. Ir juo naudojamės. Kartais. Kai beveik metus neprisiruošė brangusis nuvartyti į techapžiūrą, tai nelabai liūdėjom ar jautėmės, kaip “be rankų”.  Važiuojame pas mano tėvus ir grįžtame prisikrovę pilną bagažinę lauko gėrybių. Dar važiuojame į “senukus” nes kaip tyčia vis prisireikia sunkių daiktų. Dar kuriame mašiną kai važiuojame kur nors užmiestin pramogauti (nors dažnai čia traukinys praverčia) ar naktinėti. O tai būna retai. Bet labai labai retai mūsų automobilyje sėdi tik vienas žmogus – vairuotojas. O tokių tuščių mašinų gatvėje dauguma. Va kas mane stebina. Kad šios srities dar nepaveikė natūralumo ir ekologiškumo banga. Ir net neabejoju, kad nepaveiks. Žmonės iš prigimties yra tinginiai. Jiems geriau sėsti į mašiną, važiuoti į pseudoeko turgų, pirkti pseudoeko pomidorą ir galvoti, kad daro gerą sau ir pasauliui :).
Aš nesu natūralistė. Asmeniškai – paaukočiau visus aplinkinius žolės plotelius idant atsirastų vietos tiems automobiliams. Bet mieliau man patiktu metro, tramvajai, daugiau autobusų ir kitokio viešo transporto už priimtinesnę kainą. Taip pat normalių dviračių takų. Ar bent jau, kad nebūtų dviprasmybių, kaip Vilniuje, kur nupieštas dviračio takas, bet jo ten nėra, nes nepaženklinta.
 

5 thoughts on “Delfis rašo, kad”

  1. Kaip ‘ekomeisterė’ pasakyčiau, apmokestintų visus auto, ar būtų pas mus papildomi kelių mokesčiai tai ir jų sumažėtų. Bet tada visada atsiranda ‘BET’ ir taip be galo.
    Pati dažnai suprantu, kad miestuose kuriuose nėra viešo transporto, ar tik 3 kart per dieną (mano kaime), tai nepatogu, bet Vilnius, Kaunas, Klaipėda… susisiekimas su bet kuriuo rajonu patogus, tai kam ta mašina…
    Nors kaip sakiau čia visada yra ‘BET’, man labai nesmagu važinėti smirdinčiais troleibusais/autobusais, tačiau kol kas turiu galimybę jais važinėti už tikrai mažą kainą… O va kur esu buvusi ten autobusai/tramvajai tokie švarūs, tvarkingi, ne’kvepia’ kaip čia, tai man ir ne gaila mokėti daugiau 🙂

  2. Pink City,
    daugeliu atveju tai taip, ypač kai toli į darbą važinėti ir pan. Bet aš tikrai pažįstu žmonių, kurie vargiai prisimintų kada su kokiu reikalu (parduotuvė, biblioteka, kavinė ir t.t.) nuėjo 2km išskyrus tuos retus atvejus kai tai yra specialus suplanuotas pasivaikščiojimas, pvz., į Vingio parką ar savo rajono skverelį.

  3. Aš tai norėčiau, kad mažiau gatvėse būtų visokių tokių automobilių paskui kuriuos važiuoti baisu, nes neduokDie nuo rūdžių ar balažin ko ims ir nutrūks koks bamperis, išlūš ratas, nukris sparnas ar nuplasnos kapotas. Arba tokių, kurie net stovėdami vietoje dūmina taip, tarsi kokia fūra iki galo greičio pedalą užmynusi. Bet kol Regitroj už 100Lt bus galima pasidaryt technikinės apžiūros lapą, tol taip bus. Vat neliktų tokių, tai neliktų ir tiek automobilių, ir važiuoti gal sėstų po daugiau žmonių, gal kaimynai kartu į darbus važinėtų, vaikus iš darželių vienas kuris pasiimtų ir pan.
    Žodž, aš tai mielai pasiimčiau kaimynų į darbą, kolegų važiuodama iš darbo, bet kaimynų nepažįstų, nežinau, kas kur važiuoja. O neretai dar ir papykstu tyliai, kad viena šeima tris automobilius per šešias vietas pastato ir pan. O kolegos, vat, gyvena priešingose miesto pusėse. Tai negi dabar kraustytis?
    O viešuoju transportu nebevažinėsiu. Max mikriuku. Nes nekenčiu nekenčiu nekenčiu. Nekenčiu kai kas nors stovi ir čiupinėjasi, nekenčiu kai visi glaudžiasi aplink piko metu, nekenčiu per ten nuolat plintančių infekcijų ir parazitų. Būtų kažkaip švariau, maloniau, lietuviai ne tokie pikti, gal būtų gerai. Bet dabar tai nė už ką – geriau darbą keisiu į dirbamą namuose.

  4. Dina, oho kokios visuomeninio transporto patirtys! Ko gero aš turėjau kokius 6 metus Kauno ir Vilniaus kasdieninio vieštransporčio patirties. Na taip, tikrai teko tai patirti ką vardini. Bet tik 1/5 visų atvejų. Gal aš tiesiog nesu preciziška švaruolė 🙂
    Dėl to 100 litų regitroje irgi smarkiai suabejočiau. Č
    Čia toks pats mitas, kaip ir tas, kad rūšiuojamas šiukšles į tą patį konteinerį suverčia.
    Na o lietuvių piktumas ir nuo tavęs priklauso. Tai juk užkrečiama.
    O mano įrašas nemoko žmonių gyventi. Man kamščiai netrukdo, nes aš juose nestoviu, arba stoviu taip retai, kad tai beveik nuotykis. Dėl manęs tai, gali visas Sereikiškes stovėjimo aikštele paversti, nes nu nėra centre, kur žmonėms parkuotis 🙂 Mano įrašas stebisi tuo, kad žmonės sako krizė, nėra pinigų, sunku, kaip išgyventi, vėl viskas pabrango. O iš tikro panašu, kad tai tik poza. Jei jau yra pinigų benzinui ir kiekvienam po mašiną, reiškiasi tikrai duonos dar netrūksta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *